Változik a vadkárrendezés és a trófeabírálat
Ősszel új rendelet jelenik meg a vadkárrendezésről, valamint a hatósági trófeabírálat paramétereinek enyhítéséről - jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Nagy István agrárminiszter szombaton a Zala megyei Pölöskén tartott országos vadásznapon.
Semjén Zsolt egyebek közt arról beszélt, hogy Európa egyik legjobbja a magyar vadászati törvény, amelynek részeként még az ősszel rendeletben szabályozzák a vadkárok rendezésének szabályait, amelyet az agrár- és a vadászkamara, valamint a magán- és állami erdészetek közös kompromisszumos javaslatával készítettek elő.
Nagy István arról tett bejelentést, hogy ugyancsak ősszel jelenik meg a hatósági trófeabírálat korrigálásáról szóló rendelet, amellyel a vadgazdálkodók a minőségi mellett a mennyiségi gazdálkodást is hatékonyabban valósíthatják meg.
A Zalaerdő Zrt. kezelésében lévő Sohollári-völgyben tartott programon a miniszterelnök-helyettes kifejtette, hogy az Európai Bizottság (EB) a terrorizmus elleni küzdelemre hivatkozva szigorította a fegyvertartás szabályait, de ebben sikerült olyan megoldást találni, amivel elkerülhető a magyar vadászok és fegyvergyűjtők "zaklatása". Az EB ötévenként lejárttá tenné a fegyvertartási engedélyeket, a magyar megoldás ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az engedélyek felülbírálatát a rendőrség ötévenként a saját adatbázisa alapján elvégezze.
Abban azonban még nincs előrelépés, hogy az EB betiltaná az ólomtartalmú lövedékek használatát, ami a magyar vadászok számára életidegen döntés lenne. Rengeteg olyan vadászfegyver van, amely nem használható acélsöréttel, illetve nem vizsgálták még azt sem, hogy milyen hatással van a természetre az acéllövedékek használata - közölte Semjén Zsolt.
Kitért arra is, hogy két vírus komoly károkat okoz a magyar vadgazdálkodásban, az afrikai sertéspestis, illetve a koronavírus. A sertéspestis miatt a kormány méltányos felvásárlási árat biztosít a fertőzöttség veszélye miatt kilőtt vaddisznókra, továbbá engedélyezni tervezik a vaddisznók helyett szikaszarvasok tartását a vadkertekben, színesítve ezzel a terítékre szolgáló vadak választékát.
A koronavírus-járvány következményeivel kapcsolatban azt mondta: a határok lezárása és a külföldi vadászok saját hazáinak szabályozása miatt idén ősszel nem tudnak vendégvadászok jönni Magyarországra, ezért indokolt, hogy a vadászoknak tavasszal már biztosított - a turizmushoz és a mezőgazdasághoz hasonló - adókönnyítések tovább éljenek.
A kormányfőhelyettes jelezte, hogy a hazai és külföldi vadászok engedélyeinek díjai ma már a kamarát illetik, illetve szintén a vadászkamara kezelésébe kerülhetett a hatvani vadászati múzeum.
Semjén Zsolt megemlítette, hogy a Hungexpón tartandó 2021-es magyarországi vadászati világkiállításra egymillió látogatót várnak, a világszínvonalú rendezést 55 milliárd forintból biztosítják. Ha a koronavírus-járvány miatt elmaradnának a külföldi látogatók, akkor is rentábilis lehet a rendezvény, hiszen 670 ezer horgász és vadász van Magyarországon, családtagjaikkal együtt ez legalább másfél millió embert jelent.
Nagy István agrárminiszter a trófeabírálati paraméterek újraszabályozása kapcsán azt fejtette ki, hogy a 2037-ig tervezett szakmai munka kereteit a tájegységek vadgazdálkodási terveinek kihirdetéséről szóló rendeletek alapozzák meg, ezek tartalmazzák azokat a határértékeket, amelyek alapján a hatósági trófeabírálat készül. Az eredményes vadgazdálkodás nem valósítható meg a szakszerűtlen elejtések miatti szankciók nélkül, ezért még idén megjelenik a korrigált trófeabírálati értékeket tartalmazó rendelet.
Az agrárminiszter beszámolt arról is, hogy reagálva a járvány miatt leállt nemzetközi vadászturizmusra, a munkahelyek védelme érdekében kezdeményezte a kormány a hivatásos vadászok munkabérét terhelő munkaadói- és munkavállalói járulékok csökkentését. A veszélyhelyzet okozta, gazdaságilag is nehéz időszak ellenére a tárca, a vadászok és a vadgazdálkodók országszerte 40 helyszínen 10 ezer adag vadhússal segítették az egészségügyi dolgozókat.
Kovács Zoltán, a jövő évi Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállítás lebonyolításáért felelős kormánybiztos - aki jelezte, hogy negatív koronavírus-tesztek és hatósági engedélyek birtokában vesz részt a rendezvényen - egyebek mellett azt mondta: a vírus okozta kihívások ellenére sem állt meg a szervezés.
A kiállítás bizonyítéka lesz annak, hogy az 1971-es hasonló rendezvény után 50 évvel a magyar vadászok ugyanúgy elkötelezettek a természet szeretete és a hagyományok iránt. "Nincs szükség politikai mozgalmárságra" ahhoz, hogy bizonyítsuk, mit jelent számunkra a természet védelme - fogalmazott.
Megjegyezte: a 70 ezer négyzetméteren megvalósuló kiállítás a világ bármelyik táján megállná a helyét, és olyan terület is hangsúlyt kap majd, mint a vadgasztronómia. Nemzetközi szinten is újdonságnak minősül a hazai kezdeményezésű karitatív vagy segítő vadászatok elindítása, amelyben már 1200 magyar vadász 37 millió forintot gyűjtött jótékony célokra.
Kovács Zoltán a vadásznapon jelentette be, hogy megalakították a Magyar Vizslák Világszövetségét, amely a világban is népszerű rövid- és drótszőrű fajtákat egyértelműen Magyarországhoz köti. A hungarikumnak számító magyar fajta tenyésztési, vizsgáztatási paramétereit a Magyar Ebtenyésztők Országos Szövetségével dolgozzák ki, de nemzetközi szervezetekkel is felveszik a kapcsolatot.
Jámbor László, az Országos Magyar Vadászkamara elnöke a beszédében többek között azt hangsúlyozta, hogy a kormány által "kistafírozott" kamarának és megyei szervezeteinek ma már nincsenek anyagi gondjai. Az agrárkamara tavaly 1,5 milliárdot, saját erőként pedig 2,4 milliárdot tettek a vadgazdálkodási alapba, amiből például ifjúsági oktatóközpontot alakítottak ki már 10 megyében, de az ország minden megyéjében lesz hasonló 2022-ig.
hírek innen, onnan
Hamarosan visszatér a Real Madrid sztárja, s játszhat a Liverpool ellen
A Real Madrid jobbhátvédje, Trent Alexander-Arnold készen áll a Liverpool elleni Bajnokok Ligája-mérkőzésre.
Új feladatot kapott Jürgen Klopp
Jürgen Klopp a Német Labdarúgó Liga (DFL) újonnan létrehozott szakértői testületében kamatoztatja majd a tudását.
Fordulat az Árulók-botrányban, fontos bejelentést tett az egyik érintett
Hajdú Péter a TikTok-oldalára feltöltött videóban jelentette be, hogy sikerült leülni Nyári Gáborral, Az Árulók – Gyilkosság a...
Heves megye ipara lendületben – a tőkeprogram friss forrásokat hozhat a helyi kkv-knak
Heves vármegye gazdaságát elsősorban a feldolgozóipar határozza meg, amely a térség teljesítményének több mint felét adja, és...
Kiábrándítóan barbár dolgot művelnek a turisták ezen a világörökségi helyszínen
A vandalizmus a természetet sem kíméli.
Parajdi katasztrófa: jó hírt kaptak a bányászok
Fontos döntés született a parajdi sóbánya katasztrófája után.
Ítéletet mondtak Magyarországról: a választási pénzosztás miatt figyelmeztet a Fitch
Rossz gazdaságpolitika mix alakulhat ki a hitelminősítő szerint.
Fontos részleteket árult el Orbán Viktor a 14. havi nyugdíjról. Ekkor lehet bevezetni
Megmondta, mi a feltétel!
Időpont, túlóra, felháborodás - Minden, amit a közelgő óraátállításról tudni kell
Ezt kell tudnod, ha dolgozol aznap éjszaka vagy már várod, hogy örökre vége legyen.
Így kerestek a magyarok augusztusban – ennyi volt a bruttó átlagkereset a nyár végén Magyarországon
Ezúttal az augusztusi hónapot nézhetjük meg, mennyit is kerestek a magyarok.
Tovább emelkedtek a fizetések, támogatások sora jön jövőre – mutatjuk, mennyivel lesz több pénzünk
A bruttó átlagkereset 683.300 forintra emelkedett.
Az egyik legnépszerűbb fűszert hívja vissza a hatóság – Ne fogyassza el, ha ezt vásárolta
Rendkívüli fogyasztói visszahívást kezdeményezett a Böllér-Ker Kft. egy Törökországból származó, „Oregánó morzsolt” nevű...
Sport
Súlyos ferencvárosi vereség a labdarúgó Európa Kupában
A Ferencváros vendéglátóként 5–0-s vereséget szenvedett a cseh Sparta Praha együttesétől a női labdarúgó Európa Kupa-selejtező második fordulójának csütörtöki visszavágóján, így búcsúzott a sorozattól.
Három perc alatt öt piros lap: hatmeccses eltiltás a botrányos magyar bajnoki után
A Polgár VSE–Tiszacsege VSE megye II-es bajnokin öt piros lapot is kiosztottak, mielőtt félbeszakadt volna a találkozó.
Hidegzuhany a Ferencváros 5-0-s hazai veresége a Sparta Praha ellen.
A zöld-fehérek búcsúztak a női labdarúgó Európa-kupa selejtezőjében.
Elmaradt az újabb magyar futballbravúr a hétre, a Ferencváros elbúcsúzott Európától
Prága nem Óbuda: az első találkozóval ellentétben a visszavágó egyoldalú küzdelmet és magabiztos cseh győzelmet hozott.
Megérte? Berlinből üzenik: Schäfer túl nagy áldozatot hozott a magyarokért
Schäfer szeptemberben ugyanígy járt, s akkor három hétre volt szüksége, mire visszaverekedte magát a kezdőbe.
Kiderült, nem sokáig marad vezetőedző a 48-szoros magyar válogatott középpályás
Elek Ákos a Cigánd elleni győzelem után jelentette be, hogy meddig marad a csapat élén.
Marokkó kapuját három kapus védte, úgy ütötte ki a franciákat a világbajnoki elődöntőben
A találkozó végül tizenegyesekkel dőlt el.
Az utolsó perc ezúttal nem a magyar csapatnak kedvezett Lisszabonban
Két másodperccel a lefújás előtt úszott el a pontszerzés.
Dárdai újabb pofont kapott, milliói úsztak el, Gulácsi és Orbán is rosszul járt
A Wolfsburg magyar válogatott középpályásának értéke jelentősen, a negyedével csökkent.
Próbálkoznak a portugálok: megint Lisszabonban játszik a magyar csapat
Szoboszlaiék döntetlenje után ezúttal a győzelem lenne az igazán nagy eredmény.
Szoboszlai is számonkérte a csapattársait a Liverpool akadozó letámadása miatt
Arne Slot új gépezete akadozik – miért nem működik a letámadás úgy, mint Klopp idején?
Súlyos sérülés történt a magyar női kézilabda-válogatott mérkőzésén
Golovin Vlagyimir együttese az Eurokupa csoportkörében, a 2. csoport első fordulójában Nagykanizsán 43-30-ra nyert a törökök ellen.
Bulvár
Amíg kórházba vitték a mentők az apát, addig szexuális erőszakot követettek el az otthon maradt hétéves kislányán
A kislány az utcára menekült segítségért a rokona elő. Hét év börtönre ítélték az elkövetőt.
Felfordult a feleség gyomra, amikor rájött, kivel bújt ágyba titokban a férje: egy percig sem habozott, hogy beadja-e a válópert
A nő hosszú ideig úgy érezte, valóságos tündérmesébe csöppent: a házassága egyszerűen tökéletesnek tűnt, ám végül lelepleződött a szomorú igazság, s az illúzió apró darabokra tört.
Elképesztő videó érkezett Varga Judit visszatéréséről, ezen röhög most az ország
Alaposan megfricskázták Varga Judit visszatérését, elképesztő reakció érkezett rá.
Egységes, 400 ezer forintos nyugdíjat javasolnak a mostani rendszer helyett
A Szolidaritás Pártja szerint szándékosan tartja alacsonyan a kormány a nyugdíjakat, hogy apró emelésekkel adhassa el a gondoskodást. Ehelyett igazságos, egységes nyugdíjat vezetnének be.
Figyeld a bankszámládat – érkezik az előleg
A gyors kifizetés erősíti a pénzügyi stabilitást.
Ekkora pofont még sosem kapott Pankotai Lili, borzalmas dolgot állítanak róla
Elkezdődött a beviszály a liberális oldalon, Pankotai Lilit pécézte ki az egyik legfontosabb bástyája a kormányváltásnak.
Több ezer magyar kap levelet a rendőrségtől: rossz hír érkezik benne
Nem fog örülni, akit megkeres a rendőrség.
Korosztályonként ennyiszer normális ébredni éjszaka
Kialvatlanul ébredsz reggelente, pedig időben fekszel le? Éjszaka többször is felébredsz, és nem tudod, miért? Nem vagy egyedül, és lehet, hogy a válasz a miértre nem is annyira bonyolult.
Ilyen bakiba rég futott bele az M1, a háttérben olyat vetítettek ki, amitől mindenki ledöbbent
A köztévén összekevertek két zenészt. A hátteret összerakó grafikust az zavarhatta meg, hogy mind a kettőt Ákosnak hívják.
Ez a zöldség hazavághatja a vesét: ne fogyassz belőle túl sokat
Bizonyos zöldségek túlzott fogyasztása hosszú távon megterhelheti a szervezetet.
„Terrorban tartják a gyerekeket, mert van olyan tanár, aki odamegy, azt megüti”
„Egyrészt azért nem szeretek iskolába járni, mert le szoktak engem cigányozni. (...) De szeretek tanulni. (...) Többre szeretném vinni” – kutatás mutatja be, milyen az oktatás az ország északkeleti, leszakadó té
Készülhetnek a zártkertek tulajdonosai, rövidesen jön a kormány végrehajtási rendelete
Az önkormányzatok ugrásra készen.


- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Fontos útfelújítások kezdődnek Pápa térségében
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat