Ezt olvasta már?


A miniszterek távozása még kevés lehet az egyetemi pénzek kiszabadításához

December közepétől EU-s költségvetési szerv nem szerződhet közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal vagy általa fenntartott entitással, így 21 magyar egyetemmel sem, de a kormány szerint „félreértésről” van szó, amely gyorsan megoldható. Gyorsabban, mint hogy a magyar felsőoktatás szereplői kárt szenvednének el miatta.


hirdetés

 

 

Ugyan az érintett miniszterek jó darabig vonakodtak lemondani kuratóriumi tagságukról, ezt végül megteszik. Navracsics Tibor tárca nélküli miniszter közlései szerint a kormány hajlandó olyan új összeférhetetlenségi jogszabályokat is alkotni, amelyek kizárják a miniszterek és közhatalmat gyakorló tagok jelenlétét a teljhatalmú alapítványok vezetésében. Ez talán viszonylag gyorsan feloldaná az EU fenntartásait, talán nem, de az biztos, hogy a magyar egyetemek autonómiáját a lépés korántsem állítaná helyre.

 

A közel két hónapja tartó szerződésstop információink szerint nyolc pályázat folyamatait akasztotta meg. Tudunk olyan márciusban leadandó pályázatról is, amelyen annak reményében dolgoznak a kutatók, hogy mire elnyernék a támogatást, támogathatóvá válik az intézmény. A Horizont Európa eddigi mintegy másfél éve során a szerződésstopig 10 millió eurónál is több pénz érkezett magyar alapítványi fenntartású egyetemekhez.

Légüres tér

 

Az Erasmus+ program esetében a magyar alapítványi egyetemek kitiltása az EU-s finanszírozási rendszerből csak nyártól éreztetné direkt hatását: a programban együttműködő egyetemek akkor írják alá a következő tanévre kötelezettségvállalásaikat. Az idei tavaszi félév nem érintett, a magyar diákok mehetnek a célegyetemekre, más kérdés, hogy a jövő évre betervezett külföldi félévek december óta bizonytalanná váltak.

 

Az EU hatalmas összegű és nagy múltú tudományos kutatási programjával, a Horizont Európával más a helyzet, a kutatási forrásokért éles verseny folyik, a pályázatírás és -leadás, az elbírálás és szerződéskötés pedig folyamatos. A pályázatok elkészítése hónapokig tartó folyamat, a szerződéskötésre pedig a pályázati kiírástól számítva nyolc hónap áll rendelkezésre.

 

Az Európai Bizottság magyar képviselete a G7-nek adott tájékoztatása szerint az intézkedés „néhány pályázati felhívásra azonnali hatással van”. Mint írták: „nyolc olyan felhívást azonosítottunk, amelyek esetében a támogatási megállapodások aláírásának határideje májusban van”.

 

Ezek azok a pályázatok, amelyek légüres térbe kerültek a vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatos transzparenciaproblémák miatt – holott a kormány a vagyonkezelő alapítványokat elvileg éppen azért hozta létre, hogy fejlesszék az egyetemek nemzetközi kapcsolatait, és növeljék az egyetemek kutatási forrásait.

 

A Bizottság további információt nem adott, így nem tudjuk, mely alapítványi egyetem pályázata „ragadt be”.

 

Ugyanakkor EU-s forrásból úgy tudjuk, az érintett pályázatok között van

 

Ezeknél a pályázatoknál tavaly télen volt a leadási határidő, elkezdődött a szakértői kiértékelési folyamat – ami alapján a Bizottság formálisan odaítéli a legjobbra értékelt pályázatok konzorciumainak a pénzt – , de nem írták alá még a szerződéseket. Májusig viszont ezt meg kell tenni.

Fájó pont

A helyzetet kezelendő és a kedélyeket nyugtatandó a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) továbbra is javasolja az alapítványi egyetemek részvételét a pályázatokban, ugyanis nyertes pályázat esetén kínálkozik egy kiskapu: a minimum három EU-s ország három egymástól független jogi entitásából álló nyertes konzorciumokban az alapítványi magyar egyetem átminősíthető társult taggá. A kutatásban részt vehet, de EU-s forrást nem kap – ezt az összeget a magyar kormány megfinanszírozhatja.

 

Ehhez is feltétel, hogy a társult taggá minősítés után is megfeleljen az adott konzorcium az adott pályázati kiírásnak, ugyanis nem minden pályázat engedi meg a társult tagok jelenlétét.

 

Mindez azzal is járhat, hogy egy magyar alapítványi egyetem kiszorul az adott projektből, mert a konzorcium számára a szerződéskötés és így az EU-s pénz akadályává válik.

 

A Horizont Európa egy több mint 95 milliárd eurós (38 ezer milliárd forintos) kutatási és innovációs program. Ezen az összegen hét év alatt alapvetően a 27 tagország osztozik, de az EU megnyitotta nem uniós országok előtt is a programot különböző feltételek mellett, így például Izrael és Új-Zéland is együttműködő ország, ahogy Norvégia és Izland is, és EU-tagjelölt országok.

 

A 95 milliárd euró hatalmas összeg. Viszonyításképp: durván a 2021-es magyar bruttó hazai össztermék kétharmada. Az is mutatja a program jelentőségét, hogy a 2021 és 2027 között futó Horizont Europára nagyobb forrást allokált az EU, mint elődjére, a 2014-2020 közötti H2020-ra.

 

A Horizont Európát az EU a kontinens jövőbeli növekedésének és jólétének zálogaként látja, és nemcsak kutatást, de innovációt, fejlesztést és piaci alkalmazást is támogat. Kiemelten fontos a programban az egészségüggyel, idősödő társadalommal, biztonsággal, környezet- és légszennyezéssel, éghajlatváltozással kapcsolatos globális kihívások kezelése és megoldása. Alappillér a digitalizációval, energiaellátással, mobilitással, élelmezéssel és természeti erőforrásokkal kapcsolatos kutatások és fejlesztések támogatása is.

 

Például csak közös, nemzetközi használatú kutatóközpontokra majdnem 2 milliárd eurót, klímával és energiával kapcsolatos kutatásokra több mint 15 milliárd eurót szán a program.

Sok millió euró

 

Az előző ciklusban mintegy 370 millió eurót nyertek el magyar intézmények – átlagosan ez évi 52,8 millió euró. Palkovics László akkori innovációs és technológiai miniszter korábban azt mondta, a program következő etapjában a magyar cél 2,1 milliárd euró elnyerése – az előző ciklus sokszorosa. A magyar tudománypolitika hangsúlyosan épít a Horizont-forrásokra, és arra, hogy a következő ciklusban a magyar részvétel megugrik: több lesz a sikeres pályázat, nő a magyar aktivitás. A magyar kormány ösztönzi is a részvételt és a magyar egyetemek konzorciumvezetői szerepét.

 

Ezekre az EU-s forrásokra nem vonatkozik semmilyen országkvóta, nincsenek lehívható keretösszegek, arányossági szempontok, minden euróért szabadon versenyeznek a pályázók, a pályázatokat pedig kizárólag minőségi alapon bírálják el a pontozó szakértők. Adnak egy pontszámot a tudományos színvonalra, a hasznosíthatóságra, a konzorcium összetételére, annak stabilitására, az együttműködésben rejlő lehetőségekre, buktatókra.

 

Az Európai Bizottság a pontozással kialakuló rangsor első helyezettjét vagy helyezettjeit nevezi ki nyertesnek, szerepe forrásaink szerint lényegében formális. Az értékelés maga szimpla vak rendszerben zajlik: a szakértők látják a pályázó intézményeket és kutatókat, a pontozók személye viszont nem nyilvános a pályázók előtt.

 

Mivel az NKFI-től hiába kértünk információt a magyar egyetemek részvételéről a Horizont-programokban, az EU általános, egyes tagországok és EU-programok forrásfelhasználásának alapinformációit gyűjtő adatbázisából tájékozódtunk.

 

Ez alapján a H2020 mintegy 370 millió elnyert eurója több mint ezer aláírt kutatási projektet jelentett hét év alatt.

A teljes program kicsivel több mint fél százalékát tették ki a Magyarországra érkező pénzek.

A magyar pályázatok sikerrátája 12,4 százalék volt, ami pár tized százalékponttal több, mint az átlagos sikerráta.

 

Nézzük a legnagyobb összegeket elnyert felsőoktatási intézményeket. 2014 és 2020 között

 

a legtöbb forrás, közel 22 millió euró a – már bécsi székhelyű – Közép-Európai Egyetemre;

18 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre;

közel 17 millió euró az – Eötvös Loránd Kutatási Hálózatban működő – Kísérleti Orvostudományi Intézethez;

majdnem 15 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Eötvös Loránd Tudományegyetemre érkezett.

 

Alább látható a top 30-as lista, amelyen már szerepelnek mostanra alapítványi formában működő intézmények is, például a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem is.

 

Flourish logoA Flourish chart

 

Eddig a 2021 júniusában indult Horizont Európa bő másfél éve alatt 60,6 millió euró érkezett Magyarországra, ez szintén fél százalékát tesz ki az eddig összesen odaítélt összegeknek.

 

Magyar féllel kétszáz megállapodást írtak már alá, a sikerráta 21,5 százalékos eddig, tehát magasabb, mint az előző ciklus hétéves átlaga.

 

A Bölcsészettudományi Kutatóközpont közel 4 millió,

az NKFI 3,2 millió,

a Corvinus 2,55 millió euróhoz,

a Szegedi Tudományegyetem 2,4 millió,

a Semmelweis 1,77 millió euróhoz jutott hozzá.

 

A közalapítványi fenntartású egyetemek már több tucat pályázatot írtak alá a Horizont program részeként, összesen a 10 millió eurót is meghaladja az odaítélt összeg. Az alapítványi magyar egyetemek közül a legsikeresebbek a Corvinus, a Szegedi Tudományegyetem és a Semmelweis.

Feltétel az autonómia helyreállítása

 

Ugyanakkor nem csak a millió eurókról van szó. „A potenciális külföldi partnerek nem mindig fognak végére járni annak, hogy melyik magyar egyetem alapítványi, és melyik nem. Ha egy magyar partnerhez plusz adminisztrációs teher és bizonytalan jogszabályi környezet társul, akkor inkább választanak partnert más országok színvonalas egyetemei közül”, mondja Havas Attila, a KRTK Közgazdaságtudományi Intézet innovációkutatással foglalkozó tudományos főmunkatársa, aki számos nyertes EU kutatási pályázatban vett részt, de tapasztalt pályázatértékelő is.

 

„Az EU-n kívüli országok tagdíjat fizetnek azért, hogy csatlakozhassanak a Horizont kutatási keretprogramhoz, pályázhassanak, siker esetén részt vehessenek ezekben a nemzetközi tudományos együttműködésekben, hozzáférjenek a nagy és emiatt drága kutatási infrastruktúrákhoz. Enélkül ma nem lehetséges élenjáró kutatás. Nem az EU-támogatás a legfontosabb, hanem a közös kutatás révén megszerezhető új tudás. De miért lenne jó az a magyar adófizetőknek, hogy az ő befizetésük finanszírozza a magyar kutatók részvételét ezekben a projektekben, ha arra EU-forrásokat is kaphatnánk? Az EU-támogatás feltétele viszont az egyetemek oktatási és kutatási autonómiájának helyreállítása. A támogatás elvesztésénél azonban még súlyosabb veszteség az, hogy egyetemi autonómia nélkül az oktatás és kutatás színvonala is zuhanni fog Magyarországon.”

forrás: g7.hu







0

hírek innen, onnan

Átadták a tanuszodát Sarkadon

Hivatalosan is átadták a több mint egymilliárd forint állami forrásból megépült tanuszodát pénteken a Békés vármegyei Sarkadon.

Hamarosan hazatér a Rónaszéki Fürdő

Január közepe óta a szomszédos szálloda fürdőrészlegét vehetik igénybe a Kiskőrösön található Rónaszéki Fürdő vendégei....

4,0 százalék volt a munkanélküliségi ráta februárban

A munkanélküliek száma 2023 februárjában 196 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,0 százalék volt - közölte pénteken a Központi...

Tízezer fát ültetnek idén a Településfásítási program részeként

Csaknem 450 település zöldülhet tavasszalés ősszel.

Markáns hidegfront hoz lehűlést - Itt a friss időjárás-előrejelzés

Március 25-én, ha kijön a medve, megszólal a béka, 40 napig még tél lesz - tartja a babona.

Újabb ukrán katonák holttestét szállították vissza Ukrajnába

További 83 elesett ukrán katona holttestét szállították vissza Ukrajnába pénteken az orosz erők által megszállt területekről –...

Ritka óriáspókot észleltek az ausztráliai Queenslandben

Noha a pók gigantikus méretekkel büszkélkedhet, tudósok szerint védelemre szorul.

Nincs többé döntetlen vízilabdában a világversenyeken

Az azt is jelenti, hogy a pontrendszer is változik a világbajnokságon, olimpián és világkupán, beleértve a korosztályos viadalokat is.

Felborult egy kisteherautó az M1-esen, óriási a dugó szombatra virradóra

Az oldalára borult egy kisteherautó az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán, Tata térségében, a 71. kilométernél. A jármű...

Őrületesen szexi volt Singh Viki a Glamour-gálán

Singh Viki is megjelent a nagy gálán, mellette sok más sztárral, akik ugyancsak divatosak és csinosak voltak.

Ericsson: a mobilkommunikáció és az 5G hatékonyabbá teheti az energiaszektor működését

A mobilkommunikáció és az 5G hatékonyabbá teheti az energiaszolgáltatókat és a közműveket, akár 25 százalékkal is csökkentheti az...

Sport

Klampár: „Engem még nem aláztak meg így”

Gyerekeknek szeretett volna példát mutatni, csalódottan, sőt, felháborodottan volt kénytelen távozni a DEAC-csarnokból Klampár Tibor.

"Olyan vagy, mint egy bálna"- undorító módon megalázta a terhes Hosszú Katinkát egy kommentelő

Szinte elképesztő, hogyan bántják a háromszoros olimpiai bajnok úszónőt.

Az egész világ rápörgött Szoboszlai zseniális cselére

A szezon cselét mutatta be a magyar középpályás, ami azóta is hatalmasat megy a neten.

Megsértődött a világbajnok, mert kiküldték a debreceni gyerekek edzéséről

Gyerekeket látogatott meg edzés közben a hazai asztalitenisz ikonikus alakja, ám Klampár Tibor nem sokat tölthetett az edzőteremben, mert kiküldték.

Szoboszlai szerint nem gond, hogy Sallai Roland végezte el a tizenegyest – videó

A magyar válogatott csapatkapitánya mellett Vécsei Bálint értékelte az Észtország elleni mérkőzést.

Csapatot vált Lewis Hamilton?

Pocsékul kezdte az idei vb-t a Forma–1-ben a Mercedes. A hétszeres világbajnok Lewis Hamilton csupán az ötödik helyen áll a pontversenyben, s lesújtó kritikával illette az idei versenyautót. A sajtó szerint ezért el

Megint gusztustalankodott az argentin kapus, felesége majdnem elsüllyedt szégyenében - videó

A játékosok feleségei aztán lemásolták a katari vb-n bemutatott botrányos ünneplést.

Újabb részletek derültek ki az agyvérzést kapott legendás magyar sportoló állapotáról

A korábbi Európa-bajnok vízilabdázó rendszeresen kijár Csapó Gábor sírjához beszélgetni.

Kiderült, miért rúgták ki a Bayern München vezetőedzőjét

A helyére érkező Thomas Tuchelt hivatalosan is kinevezték - érkezhet vele Lőw Zsolt is.

Edzőt váltott a Bayern München: Tuchelt kinevezték, Lőw Zsolt is vele tart

A Bayern München hivatalos közleményben jelentette be, hogy menesztette Julian Nagelsmann vezetőedzőt, akit Thomas Tuchel vált a kispadon.

Liuék bebukták a vb-t meg a világkupát, de a kínai bajnokságon elindulhatnak – videóval

Rosszabb pillanatokban azt hittük, már végleg eltűnnek a rövidpályás gyorskorcsolyázás világából a Liu fiúk, de most végre pozitív hír érkezett róluk: otthonra találtak, versenyezhetnek.

0

Bulvár

Schobert Norbi tárgyalása elkezdődött, szorul a hurok a fitneszguru nyaka körül

Végleg befellegzett Schobert Norbi cégbirodalmának?

Sebestyén Balázs botrányos szavaitól zeng a magyar média, valóban ezt gondolja a műsorvezető?

Sebestyén Balázs a celebekről, és azok megélhetéséről fogalmazott meg határozott véleményt.

Miközben a kormány szerint nincs alternatívája az orosz gáznak, szép csendben megindult a kiváltása

A korábbinál jóval nagyobb arányban érkezik földgáz Magyarországra olyan irányokból, ahonnan jellemzően nem orosz energiahordozó jön.

Átvágták a szarvasgombaszedők torkát

Legalább 15 szarvasgombaszedőt, köztük 7 polgári személyt megölt, további 40-et pedig foglyul ejtett Szíriában az Iszlám Állam – jelentette pénteken az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktiv

Erre senki nem számított - Elárulták, hány háziorvos írta alá az ügyeleti szerződést

Néhány nap múlva élesedik Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is az új ügyeleti rendszer, az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint eddig az alapellátásban dolgozók két százaléka írta alá az új szerződés

Villámgyors Kresz-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?

A Kresz-re vonatkozó kérdések esetében muszáj ismerni a helyes válaszokat a biztonságos közlekedés érdekében.

A luxemburgi miniszterelnök Orbánnak: „Nyolc éve ismerjük egymást, de ez nagyon mélyen érint” – a jelek szerin...

Egyre többen sorakoznak fel az Orbán-kormány ellenében az úgynevezett pedofiltörvény miatt indult perben. Eddig nyolc uniós ország – legutóbb Ausztria és Írország – jelezte, hogy az Európai Bizottság oldalán sz

Lilu a Glamour-gálán nem semmi ruhában vette át díját: íme a nyertesek

Íme a 2023-as Glamour Women of The Year díjátadó jelöltjei és nyertesei.

A halálból visszatért férfi állítja: nem fénylő alagutat, hanem saját testét látta, kívülről

Elmesélte, mit élt át és mit gondol most, hogy már sokkal jobban van.

Magyar zsenialitás: így számolj le a büdös poloskákkal

Új csapdatípust fejlesztettek az ATK kutatói.

blogmorzsák

Hátborzongató: a balatoni tüzesember rejtélye

A tó környékén számtalan monda kering e különös teremtményről, melynek repertoár­jában sokféle veszélyes dolog szerepel.

Bahmuti életképek

A háború ilyen. Romok között vívják, nem térképen.